Matura zaliczona, chcesz robić gry i nie wiesz jaka uczelnia będzie dla Ciebie odpowiednia? Ten poradnik odpowie na to pytanie.

Po wielu latach nauki na różnych szczeblach przychodzi ten bardzo wyczekiwany moment. Po zaliczeniu semestru można napisać maturę, a potem zostaje… wybór kierunku dalszego kształcenia. Wiele osób ma to upatrzone już dawno, inni zostawiają to na ostatnią chwilę. Czytając ten blog, prawdopodobnie interesuje Cię rozwój w kierunku GameDevu. Na zachodzie takie kierunki są bardzo popularne. W Polsce, wygląda to nieco biedniej, ale mimo to, można zleźć uczelnie, które temu zagadnieniu się poświęcają. Aby ułatwić wam proces wybrania uczelni, postanowiłem zebrać wszystkie w jednym miejscu.

Wpis powstał w Maju 2016, jeśli czytasz to później, niektóre informację mogą być nieaktualne. Jeśli posiadasz też wiedzę na temat innych uczelni oferujących kierunki, czy specjalności związane z grami komputerowymi, daj mi znać, abym mógł listę poszerzyć.

Mazowieckie

Politechnika Warszawska

Na samej stronie uczelni nie znalazłem informacji o tym, aby uczelnia oferowała specjalizację w tym kierunku, jedynie typowe zajęcia z informatyki. Jednak warte wspomnienia jest tutaj koło naukowe Polygon. Wystarczy wejść na ich stronę, rzucić okiem na liczbę i jakość sponsorów i wszelkich patronów, żeby zobaczyć jak mocna jest to instytucja. Oszczędzę sobie tutaj produkowania się na ich temat i przekażę im głos, po prostu cytując kawałek zakładki “o nas”:
[stextbox id=”info” defcaption=”true”]Koło Naukowe Twórców Gier Polygon działa na Politechnice Warszawskiej od 2009 roku. Zrzesza prawie setkę pasjonatów tworzenia gier, którzy biorą udział w cotygodniowych, otwartych dla wszystkich spotkaniach, przybierających formę luźnych wykładów. Oprócz nich członkowie koła prowadzą prelekcje i warsztaty na imprezach takich jak GIC, PixelHeaven, CodePot czy IGK. Największymi wydarzeniami organizowanymi przez KNTG Polygon są Slavic Game Jam – największy game jam w Polsce, PolyJam – warszawska edycja Global Game Jamu, oraz Game Dev Fest – cykl spotkań ze znanymi ludźmi ze świata game devu.[/stextbox]

Warszawska Szkoła Filmowa

Tutaj mamy bardzo ciekawie, bo uczelnia z miejsca oferuje kierunek “Tworzenie Gier Wideo”, do tego mamy: “Kreacja dźwięku: Film, TV, Gry”, czyli coś dla muzycznie uzdolnionych, oraz kierunek poświęcony scenopisarstwu. Niby pod filmy, ale dla scenarzysty gier, taki kierunek też może być przydatny. Do tego uczelnia współpracuje z Techlandem, więc o kompetencje wykładowców nie trzeba się martwić. Również z tego co się orientuję, oferują taki kierunek najdłużej ze wszystkich uczelni.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Kierunków mają kilka, ale nas tutaj interesuje kierunek Informatyki, gdzie na pierwszym stopniu mamy do wyboru specjalizację z Projektowania Gier. To co może przykuwać uwagę to bardzo silny rozwój technologiczny, tzn. w ramach zajęć laboratoryjnych można się pobawić okularami VR, nie wszystkie uczelnie mają takie coś w ofercie. Niestety na drugim stopniu nie ma już specjalizacji bezpośrednio nawiązującej do tematu.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Tutaj nieco naciągane, ale wspomnieć o tym wypada. Nie mamy tutaj kierunku, ani nawet specjalności poświęconej tej tematyce, ale za to dla studentów 3 roku i wyższych istnieje coś takiego jak Gry i Strony. Jest to jedna z pracowni, którą można sobie wybrać w ramach zajęć. Zamiast rzeźbić czy malować, można sobie robić gry i strony internetowe. Nieco dziwne połączenie, ale w sumie ja zajmuje się dokładnie tymi dwiema rzeczami, więc no.

GameDev School

Nie do końca jest to uczelnia, a raczej kurs. Zajęcia odbywają się w weekendy, a za całość niestety trzeba zapłacić (trochę jak studia niestacjonarne). Mimo to, kadra nauczająca jest bardzo mocna. Na uczelniach często projektowania gier uczą doktorzy fizyki, którzy Unity ogarniali przez wakacje, żeby móc sklecić z tego jakąś lekcję. Tutaj dostajemy grono doświadczonych pracowników z branży. Więcej informacji, dostaniecie na ich stronie.

Akademia Gier i Postprodukcji

Drugi obok GameDev School pakiet kursów. Szkolenia są oczywiście płatne. Mamy wybór kilku ścieżek: Programowania gier, Produkcji gier w Unity3d czy Animację i Grafikę komputerową. Za nauczanie również tutaj odpowiadają ludzie siedzący w branży od co najmniej kilku lat, więc o poziom wiedzy, nie ma się co martwić.

Dolno Śląskie

Politechnika Wrocławska

Kolejna uczelnia na liście, która nie trafia tutaj ze względu na własną ofertę dydaktyczną, a na mocne koło naukowe działające przy niej. Tym razem chodzi o koło TKGames. Koło zrzesza zainteresowanych tematem, organizuje wykłady, pomaga realizować projekty. Wszystko czego można sobie wymarzyć, ale znów pozwolę sobie oddać im głos:
[stextbox id=”info” defcaption=”true”]Tk Games to Koło Naukowe Politechniki Wrocławskiej zrzeszające studentów i doktorantów PWr (obecnie około 270 osób) zainteresowanych tematyką tworzenia gier komputerowych. Wspólnie dyskutujemy nad najciekawszymi pomysłami, które realizujemy w grupach projektowych stworzonych na podstawie modelu opartego o najlepsze praktyki liderów w branży.[/stextbox]

Dolnośląska Szkoła Wyższa – Digital Masters (Wrocław)

Uczelnia, a właściwie jej fragment oferujący kształcenie tylko w tej dziedzinie. Mamy kierunki na każdym stopniu, jednak same kierunki nie są ze sobą powiązane. Najpierw studia licencjackie na kierunku: Media kreatywne, ze specjalnościami Game Design oraz Animacja 3D dla gier i filmu.

Na studiach drugiego stopnia, na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna dostajemy specjalność: animacja 3d i efekty specjalne w mediach.

Mało tego mamy dostęp do studiów podyplomowych na kierunkach: animacja 3d w mediach, efekty specjalne i cyfrowa postprodukcja, realizacja filmowa i telewizyjna. Szkoła piszę, że ich plan studiów jest konsultowany z ekspertami z tych dziedzin i jest realizowany na wielu amerykańskich i kandyjskich uczelniach.

Śląskie

Wydział Artystyczny w Cieszynie

Miałem trochę problem jak to opisać, bo wydział leży w Cieszynie, ale podlega Uniwersytetowi Śląskiemu w Katowicach. Mamy tutaj taki kierunek jak Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej, do tego mamy dwie specjalności: Grafika komputerowa gier i dźwięk w grach. Czyli tak jak zobowiązuje nazwa wydziału, tutaj pobawimy się grami od strony artystycznej.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Tutaj znów mamy nieco nietypowo, bo nie mamy kierunku stricte programistycznego, a coś dla lingwistów, pod nazwą: “Projektowanie rozrywki interaktywnej oraz lokalizacja gier i oprogramowania”. Dodaje do tego link, bo jest to dość nietypowe. Kierunek mocno skupia się na tłumaczeniu i języku angielskim, ale jednocześnie mamy tematy poświęcone projektowaniu gier. Dodatkowo dla studentów tego kierunku uczelnia organizuje coś takiego jak Letnia Akademia Gier, czyli cykl warsztatów.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Kolejna uczelnia oferująca kierunek związany z grami. Tym razem chodzi o Programowanie Gier i Aplikacji Mobilnych, który na drugim stopniu przechodzi w Gry i Aplikacje Mobilne. Czego nas nauczą? Główny nacisk kładą na programowanie, grafikę 2D i 3D tworzenie interfejsów i internetowe gry biznesowe i edukacyjne. W końcu ekonomiczny.

Podlaskie

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Dla mnie to był szok i niedowierzanie. Kiedy niektóre typowo techniczne uczelnie mają problem z posiadaniem rozsądnego koła naukowego, ta uczelnia oferuje specjalizację z grafiki komputerowej, która ma być nakierowana między innymi, na pracę w branży gier. Te atrakcje dostępne na I stopniu kierunku informatyka. Ale to nie wszystko, bo mamy tutaj kolejne koło naukowe, tym razem KNI Genbit. Ich strona jest w przebudowie, więc wielu informacji wyciągnąć nie mogłem, ale to oni odpowiadają, za organizację imprezy Inżynieria Gier Komputerowych.

Małopolskie

Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie

Jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Informatykę wykładają w milionie wariantów, są tam też warianty zawierające kursy z tworzenia gier komputerowych. Nawet na tak magicznej specjalności jak Geoinformatyka. W sylabusach jest tego sporo, dlatego dam wam odnośnik do sylabusa, zamiast to wszystko przepisywać. Dodatkowym atutem tej uczelni jest znów mocne koło naukowe, jakim jest SKN Shader. Organizatorzy KrakJamu i cyklu wykładów “Mroczne sekrety Twórców Gier Komputerowych”.

GameDesire Academy (Kraków)

To znów nie uczelnia, a raczej bonus, który może kogoś przekonać do studiów w Krakowie. GameDesire (dawniej Ganymede) to jedna z największych firm tworząca gry społecznościowe. Od kilku lat prowadzą darmowe wykłady z produkcji gier (nie tylko społecznościowych). Prowadzą je sami, albo zapraszają gości z innych firm. Całość za darmo, a odbywa się w cyklach po kilka wykładów raz w tygodniu.

Uniwersytet Jagieloński

Tutaj możemy się dostać dopiero na II stopniu. Specjalności za to są aż trzy i do tego dość zróżnicowane. Pierwsze dwa są realizowane w ramach kierunku informatyka stosowana i są to: Produkcja gier wideo, oraz Modelowanie i Animacja 3D. Za to na kierunku kulturoznawstwo (serio!), na specjalności filmoznawstwo mamy projektowanie gier wideo, czyli bardziej projektujemy i wymyślamy niż tworzymy kod. Kolejny dowód na to, że w branży gier mamy miejsce dla ludzi o różnych zainteresowaniach.

Politechnika Krakowska

Też nieco naciągane jak Warszawskie ASP. Mianowicie uczelnia oferuje jedynie dwie (z kilku) specjalności na kierunku Informatyka, na drugim stopniu. Są to: Grafika Komputerowa i Multimedia, oraz Teleinformatyka. Obie specjalności mają na ostatnim semestrze przedmiot “Programowanie Gier”. Jest to bardzo krótki i podstawowy kurs Unity3d.

Kujawsko – Pomorskie

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Kolejne zaskoczenie humanistyczne. Tym razem mamy w ofercie kierunek: “Badanie i Projektowanie Gier” Całość widnieje pod nazwą Gamedec. W ramach zajęć można nauczyć się jak projektować gry, nie tylko te komputerowe, ale również planszowe, LARPy, gry miejskie i… wszystkie inne rodzaje gier. Dodatkowo uczymy się analizowania gier i rynku growego, oraz masy różnych bardzo ciekawych umiejętności miękkich związanych z grami komputerowymi. Dodatkowo Gamedec jest odpowiedzialny, za coroczne badania graczy. To Ci pozytywni bohaterowie, którzy udowadniają, że gry nie hodują psychopatów.

Łódzkie

Uniwersytet Łódzki

Na wydziale Matematyki i Informatyki mamy dostępny kierunek informatyka ze specjalnością Grafika Komputerowa i Projektowanie Gier. Ciężko mi powiedzieć czego jest więcej, ani jaki jest tego poziom. Niestety nie ma też kontynuacji kierunku na kolejnym stopniu.

Wielkopolskie

Politechnika Poznańska

Na pierwszym stopniu niestety nie mamy do dyspozycji nic po za informatyką, ale na drugim pojawia się specjalizacja z Produkcji gier. Po za samymi zajęciami przy uczelni działa koło naukowe Ruch Projektantów Gier. Organizują oni wykłady i warsztaty poświęcone produkcji gier. Nie ma jakiejś bardzo ścisłej specjalizacji. Wykłady dotyczą zarówno Unity czy Unreal Engine, albo wielu innych tematów. To, że kiedyś mnie zaprosili na prowadzenie prelekcji może dowodzić, że wiedzą co robią.

Lubuskie

Uniwersytet Zielonogórski

Kolejna uczelnia, która nie oferuje konkretnego kierunku, albo specjalności. Za to już na 2 roku, pierwszego stopnia, oferuje przedmiot: “Tworzenie Gier Komputerowych”, gdzie bardzo mocno skupiają się na wykorzystaniu Unity3d, a podobno prowadzący te zajęcia, jest człowiekiem wybitnie ogarniętym i chwalonym przez starsze roczniki.

Podoba Ci się? Udostępnij!