W każdej branży dąży się do czegoś. Bogactwo, sława, władza. Każda branża ma też swoich liderów, swoje gwiazdy. Jako ludzie dążymy do tego żeby być w czymś najlepszym. Dlatego praktycznie każda dziedzina ma swoje nagrody
W nauce i literaturze są nagrody Nobla, film ma Oscary, dziennikarstwo ma nagrodę Pulitzera, ekonomiści mają nagrodę Banku Szwajcarii, a piłkarze Złotą Piłkę. Możemy wymieniać w nieskończoność. Tak samo jest z branżą gier. Jednak liczba przeróżnych plebiscytów, festiwali i innych cudów jest ogromna. Laik może mieć problemy z odróżnieniem Oscara od złotych malin (dla niewtajemniczonych – Oscar to wyróżnienie dla najwybitniejszych aktorów i twórców filmowych, kiedy złota malina to nagroda dla najgorszych).
Jako że zbliżamy się do końca roku, co oznacza wpisy podsumowujące rok na każdej stronie tematycznej, żeby nadać naszemu życiu sens i jako taki kierunek, zebrałem w jednym miejscu te nagrody przyznawane grom, które są najistotniejsze. Wiadomo, że każda wzmianka w jakimś rankingu bywa istotna (dostanie się np. do rankingu renomowanego pisma), ale wziąłem pod lupę te nagrody, których otrzymanie odbija się szerszym echem. Gdzie są statuetki, gale itp.
Najważniejsze wyróżnienia Polskie
Na początek zaczniemy od naszego Polskiego podwórka, bo w sumie nie ma tu dużego pola do popisu.
Digital Dragons Awards
Nagroda przyznawana w trakcie targów Digital Dragons. W Jury nagrody zasiadają przedstawiciele mediów branżowych takich jak Gry-Online, PIXEL, CD-Action czy gry.onet. Udział biorą gry polskie, oraz jest jedno wyróżnienie dla najlepszej gry zagranicznej. Niestety nie dotarłem do informacji jak nominowane są gry do każdej z kategorii.
PGA Awards
Również nagroda związana z targami – tym razem PGA. Rozdawana zaledwie o 3 lat dedykowana małym i średnim studiom. Mamy tutaj główne nagrody w 3 kategoriach, gdzie zwycięzców wśród uczestników targów wybiera bliżej nieokreślone jury. Dodatkowo redakcja Graczpospolita wybiera najlepszą Polską grę targów.
Najważniejsze wyróżnienia światowe
The Game Awards
Wydarzenie raczej nowe, bo nagrody te rozdawane są dopiero od roku 2014, jednak inicjatywę zapoczątkował Geoff Keighley, dziennikarz, który wcześniej przez 10 lat prowadził Spike Video Awards. Twórca zakładał że branży potrzebne jest wielkie, eleganckie wydarzenie, które przyciągnie do gier nie tylko graczy, ale zainteresuje również celebrytów, laików i znane osobistości. Dlatego w czasie tego wydarzenia, nie tylko mamy odbiór statuetek, ale również pokazy nowych gier, czy przemowy znanych w branży osób.
Gry w tym zestawieniu wybierane są na następujących regułach. Mamy zespół ekspercki złożony z producentów sprzętu (takich jak Sony, AMD, Microsoft, Nintendo), oraz wielkich wydawców i producentów (EA, Ubisoft, Valve, Rockstar,Telltale), którzy wybierają pewną liczbę przedstawicieli medialnych (w 2016 było ich 51). Zadaniem serwisów jest wytypowanie listy nominowanych gier. Następnie komisja z zebranych list, przygotowuje listę gier “najbardziej nominowanych”. Wtedy ponownie do gry wchodzą serwisy, które głosują, oraz gracze (każdy może oddać swój głos). Ostatecznie decyzja jury stanowi 90% wagi, a głosy graczy 10%.
Game Developers Choice Awards
Nagroda bardzo ważna z tego względu, że o zwycięzcy decydują sami developerzy. Nagrodę przyznaje się od roku 2000 w trakcie trwania Games Developer Conference. W latach 1997 i 1999 nagrodę również rozdawano jednak pod nazwą Spotlight Award.
Piecze nad nagrodą sprawuje serwis gamasutra. Zaczyna się od zespołu doradczego złożonego z redaktorów gamasutry oraz magazyny Game Developer. Nominować do nagrody mogą członkowie zespołu, oraz wszyscy użytkownicy gamasutry, którzy są potwierdzonymi developerami. Kiedy etap nominowania się skończy, zespół wybiera po 5 finalistów w każdej kategorii. We wszystkich z wyjątkiem 2 kategorii zwycięzca jest wybierany przez głosowanie wszystkich, którzy brali udział w etapie nominacji. Pozostałe kategorię (Lifetime Achivment – za całokształt twórczości, Pioneer – za wprowadzenie wyjątkowych technologii i rozwiązań) wybiera zespół doradczy. Dodatkowo mamy nagrodę publiczności.
Independent Games Festival
Tutaj nie do końca mamy do czynienia z nagrodami jako takimi. IGF rozgrywa się równolegle z GDC i jest poświęcony grom niezależnym. Twórcy rywalizują w kilku kategoriach, a w każdej z nich do wygrania jest część z puli nagród, która wynosi $50000. Po za głównym konkursem jest też konkurs dla studentów, gdzie również można zdobyć nagrody pieniężne. Ciekawostka, główna nagroda jest nazwana imieniem Seumasa McNally’iego. Statuetkę nazwano na jego cześć, ponieważ był pierwszą osobą, która ją otrzymała i zmarł niedługo po otrzymaniu nagrody.
Golden Joystick Awards
Drugie najstarsze wyróżnienie w dziedzinie gier wideo po Arcade Awards (ale najstarsze rozdawane do dziś). Pierwsza edycja miała miejsce w roku 1983. Początkowo zwycięzców wybierali jedynie Brytyjczycy, obecnie może to zrobić każdy. Do tych nagród należy rekord pod względem liczby głosujących osób – ponad 9 milionów ludzi w 2014 roku. Uroczysta gala ma miejsce w Londynie.
British Academy Games Awards
Jeszcze na chwile zostajemy w Wielkiej Brytanii, bo mamy tutaj nagrody Brytyjskiej Akademii filmu i telewizji, przez co czasami nagrody te są nazywane od skrótu akademii czyli BAFTA Games Awards. Jest to o tyle ciekawa nagroda, że środowisko wybierające grę, nie jest stricte związane z branżą gier, a bardziej z przemysłem filmowym.
Game Critics Awards
Kolejna nagroda powiązana z festiwalem, tym razem E3. Nagroda przyznawana jest przez dziennikarzy 35 najważniejszych serwisów poświęconych grom komputerowym w stanach zjednoczonych. Nagrody przyznawane są nieprzerwanie od 1999 roku.
Steam Awards
Chyba największa zaleta tej nagrody to fakt, że w 100% zależna jest od graczy. To użytkownicy Steama nominują gry, a później głosują na nie. Wada tego rozwiązania na pewno jest taka, że zmniejsza się szansa gier dobrych, ale mało popularnych, natomiast najlepiej ze wszystkich odzwierciedla to co myśli rynek. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że kategorię są tutaj bardzo niestandardowe. Zamiast najlepszej strategii, mamy np. „Według mnie ta gra była fajna, zanim wygrała nagrodę”, „Łooooo, stary!” czy „Najlepsze wykorzystanie zwierzęcia hodowlanego”.
D.I.C.E. Awards
Nagroda o tyle ciekawa, że wybierana przez członków Academy of Interactive Arts & Sciences oraz ekspertów z branży. AIAS jest organizacją non-profit. Zwycięzcy wybierani są tutaj przez tajne głosowanie wszystkich członków akademii, na gry wcześniej zestawione przez ekspertów. Nagrody rozdawane są w czasie festiwalu D.I.C.E. Summit w Las Vegas.
International Mobile Gaming Awards
Na koniec coś nieco z innej beczki, czyli konkurs dla najlepszych gier mobilnych. Jest to najdłużej rozdawana nagroda w tej kategorii – od roku 2005.
Ciekawy jest tutaj sposób selekcji. Grę do nominacji może wysłać każdy – deweloper, prywatna osoba, artysta, ktokolwiek. Następnie jury zbiera się w Styczniu w Marsylii, gdzie grają i omawiają zgłoszone gry. Następnie jury złożone z dziennikarzy z USA, Azji i Europy, oraz weteranów branży wybiera te najlepsze, skupiając się na gameplayu, grafice i audio.
Dodatkowo wybierana jest gra “People Choice” czyli nagroda publiczności wybrana przez głosowanie graczy, oraz wyróżnienie honorowe, dla gry której wg. jury należy się dodatkowa szansa.