Marek Winiarski

Na co stać AI?

Sztuczna inteligencja w grach komputerowych to temat bardzo ciekawy, jednak już nie raz wspominałem, jest ona bardzo uproszczona względem tego, co AI potrafi zrobić. Dzisiaj przyjrzymy się takim ogólnym przypadkom.

Generowanie wizerunku

O tym przypadku było głośno jakiś czas temu więc pewnie część osób kojarzy, o co chodzi. Powstała sobie stronka o nazwie This Person Does Not Exist. Wyświetla ona portrety osób. Jednak jak sama nazwa wskazuje, osoby te nie istnieją. Jest to całkowity wymysł sztucznej inteligencji, która zgrabnie łączy ze sobą elementy twarzy różnych osób generując efekt końcowy.

Twarz wygenerowana przez AI z widocznymi artefaktami.

Dopasowanie jest na bardzo wysokim poziomie, bo artefakty trafiają się niezwykle rzadko i są czasami trudno widoczne.

Generowanie krajobrazu

Sytuacja podobna do tej pierwszej. Tym razem zamiast twarzy generujemy krajobraz. Sztuczna inteligencja stworzona przez nVida potrafi zmienić bazgroły kolorów w całkowicie realistyczne widoki. Nagle całe istnienie painta nabiera sensu.

Dość niezły efekt jak na pracę po lewej…

GauGAN, bo tak nazywa się AI od zielonych, pracuje w czasie rzeczywistym, generując obraz na żywo.

https://mwin.pl/wp-content/uploads/2019/04/guagan-demo-2x-speedup_1_1.mp4
GauGAN od nVidia w akcji
Źródło:
https://blogs.nvidia.com/

Sprawdzanie dotacji

Pomysł rodem z Estonii, która zaciągnęła AI do badania wielkości pól rolnych rolników. Sztuczna inteligencja porównuje obrazy satelitarne i sprawdza rozmiary przestrzeni rolnej, aby zdecydować, czy dany rolnik powinien dostać taką samą dotację, jaką miał, czy trzeba mu ją zwiększyć lub zmniejszyć.

Zatrudnianie pracowników

Ponownie witamy w Estonii, gdzie przeprowadzono eksperyment. Zamiast powierzać zatrudnienie pracownika firmie HRowej, wykorzystano AI. Sztuczna inteligencja analizowała CV pracowników oraz wymagania stanowiska i dobierała najlepszych kandydatów. Po pół roku od wyboru 72% pracowników zatrudnionych przez AI dalej było w swojej pracy. W przypadku ludzi zatrudnionych przez firmę HR udało się to 58% kandydatów.

Wyda wyrok i odwoła się od mandatu

Myślicie, że to wszystko, na co stać Estończyków? O nie! Co prawda projekt jest dopiero koncepcyjny, ale Estonia chce zastąpić sędziów w mniej skomplikowanych sprawach właśnie AI. Maszyna miałaby osądzać w sprawach mało złożonych, gdzie przepisy prawa będą bardziej jasne i bezprecedensowe.

Jednak nie jest to jedyne podejście do AI w prawie, bo już na terenie Londynu i Nowego Yorku, można skorzystać z darmowego chatbota DoNotPay, który w waszym imieniu złoży odwołanie za mandat parkingowy. W pierwsze dwa lata swojej działalności odwołał się do 160 000 mandatów, wygrywając 64% spraw!

Poprowadzi samochód

Co prawda na razie na amerykańskich autostradach, ale już teraz samochody marki Tesla potrafią samodzielnie poruszać się po drodze, zmieniać pasy, unikać kolizji, trzymać prędkość. Jeżeli taksówkarze teraz muszą strajkować przeciwko Uberowi, co zrobią, jak to wejdzie…

Grać w gry

To już było wiadome od jakiegoś czasu. Już w 1957 roku Richard Greenblatt przedstawił program Mack-Hack grający w szachy, ale to w zeszłym roku OpenAI pokonało w DOTA 2 drużynę zawodowych graczy, a w tym roku dorzuciło wygraną 1 na 1 w StarCrafta 2. To, co było istotne, to fakt, że AI grało jak człowiek, tzn. nie wykręcało kosmicznych wyników akcji na minutę, a czasami współczynnik był słabszy niż człowieka. Kluczem okazała się precyzja ruchów maszyny, która potrafiła manipulować jednostkami z dużą szybkością, przez dokładne zaznaczanie oddziałów.

Pokazowy pojedynek AlphaStar

Zarządzać magazynem

Nie jest to pewnie tajemnica dla wielu osób, ale ogromne hale magazynowe wymagają sporo pracy do zarządzania nimi. Nikt nie wie o tym lepiej niż Amazon, który hale ma gigantyczne. Dlatego zrezygnował z pracy ludzi na rzecz robotów, które inteligentnie operują po przestrzeni magazynowej.

Nie odwalają całej pracy, ale znacząco ją ułatwiają ludziom, zmniejszając też ryzyko kontuzji od dźwigania.

Programować

No dobra, będzie o HTMLu, ale tak ładniej to brzmi. Nie wiem od kogo wywodzi się projekt, bo trafiłem jedynie na film, ale uznałem że warto go pokazać. AI analizuje rysunek powstały na tablicy i w czasie rzeczywistym generuje kod HTML, który odpowiada analizowanemu rysunkowi.

https://mwin.pl/wp-content/uploads/2019/04/az97eyZ_460sv.mp4
Generowanie HTMLa

Jak widać, już teraz maszyny potrafią nas zaskakiwać, a co przyniesie przyszłość, może być tylko ciekawsze…

Exit mobile version