Jako twórca internetowy często muszę korzystać z różnego rodzaju grafik. Czy to do tworzenia grafiki dla konta w mediów społecznościowych, czy to szablony do YouTube. Do tej pory tworzyłem wszystko w Photoshopie. Jest to jednak aplikacja duża, dosyć wolna i wymagająca więcej pracy. Mało tego, kosztuje dość sporo i dla kogoś, kto grafiki tworzy okazjonalnie, jest to po prostu potężny kombajn. Uprzedzając propozycję, GIMPa nigdy nie potrafiłem ogarnąć.
W ostatnich latach dużą popularność zyskała Canva, która bardzo ułatwiała tworzenie grafik w prosty sposób, z łatwego w obsłudze edytora wizualnego, bezpośrednio na ich stronie.
Jednak ja nie o Canvie, a o mniej popularnym w naszym kraju Visme. Testowałem wersję pro, którą dostałem za darmo na 4 miesiące, dzięki ich uprzejmości. Efektem tej współpracy jest niniejsza recenzja.
Czym jest Visme?
Visme to również edytor grafiki dostępny z poziomu aplikacji internetowej. Wystarczy założyć konto i można działać. Zakres możliwości jest naprawdę spory i może być przydatny w zasadzie dla firm czy dla właśnie twórców internetowych, którzy potrzebują usługi, która dostarczy im grafiki w szybki i bezproblemowy sposób, bez większej wiedzy.
Atrakcyjne wykresy i infografiki
Visme ma ogromne możliwości. Dla użytkowników serwisu Canva wiele z nich będzie znajomych. Możemy dodawać predefiniowane kształty, ikony, zdjęcia, teksty, które możemy w sporym zakresie dostosowywać do naszych potrzeb.
Można wprowadzać embedowane filmy, czy wykorzystać z łatwością intengrację z innymi aplikacjami.
Visme ma przygotowane szablony, które ułatwiają projektowanie, bo nie musimy zaczynać od zera, a możemy się wesprzeć jedną z sugestii. Dodatkowo każdy szablon posiada swoje schematy kolorystyczne, więc nie musimy się martwić o to, czy kolory będą do siebie pasowały.
Profesjonalne dokumenty marki
Ponadto dostajemy pakiet przygotowanych rozmiarówek dla różnych projektów. Możemy przygotować prezentacje, różne projekty wizytówek, plakaty, posty wykorzystywane w mediach społecznościowych, ikonografiki. Ponado Visme wesprze nas nawet w projektowaniu naszego logo.
Tak przygotowane materiały spokojnie możemy sobie potem wydrukować, dzięki czemu oszczędzimy na przygotowaniu materiałów promocyjnych dla naszej firmy.
To nie wszystko, bo z pomocą programu możemy również przygotować atrakcyjne ankiety i wykorzystać system do zaprezentowania ich wyników w atrakcyjny sposób.
Wygodny set w mediach społecznościowych
Bardzo fajnym narzędziem jest builder marki. Podajemy URL naszej strony, a potem pomagamy wybrać nasze logo, fonty i kolory, z danych pobranych przez program.
Następnie Visme kompletuje to w pakiet i tworzy design dla naszych materiałów.
Teraz kiedy klikniemy sobie tworzenie nowej prezentacji czy posta na blog, Visme automatycznie dostosuje kolory, fonty i logo do tych dla naszej marki. Nie trzeba tego każdorazowo samodzielnie wgrywać, co znacząco ułatwia projektowanie.
Po co to, skoro istnieje Canva?
Przyznam szczerze, że robiłem analizę, funkcjonalności dostępnych w wersji Pro Canva i wersji Pro Visme i faktycznie sporo funkcjonalności się pokrywa. Największą różnicą na pewno jest design obu aplikacji, więc poruszanie się po UI jednej bądź drugiej aplikacji może być dla kogoś zwyczajnie wygodniejsze.
Z tego co zauważyłem, Canva nie ma aż tak zaawansowanych możliwości zarządzania zbiorami danych. Visme ma więcej opcji wizualizacji dużych ilości danych, np. bardzo fikuśną mapę z danymi.
Canva przegrywa również na polu integracji z zewnętrznymi aplikacjami, których Visme ma zwyczajnie więcej.
Super narzędzie dla małych firm
Według mnie Visme jest warte uwagi. Zgaduje, że osoby przyzwyczajone do Canva mogą nie być chętne do przesiadki, szczególnie, że cenowo Canva wypada ciutkę lepiej.
Cena wersji Starter to cena $12/msc (nie zawiera buildera marki), za wersję z builderem zapłacimy $25/msc. Czyli odpowiednio około 600 i 1200zł W przypadku Canva cena to 450zł/msc.
Jednak jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem aplikacji do szybkiego i wygodnego tworzenia grafiki, to zdecydowanie polecam sprawdzenie Visme, które ma naprawdę spore możliwości i bardzo może wzbogacić posty na stronie, czy portfolio projektów social media managera.
Część grafik, które ostatnio wykorzystywałem na blogu i kanale powstały właśnie z pomocą tego narzędzia i, mimo że raczej nie skuszę się na wersję płatną, to raczej zostanę ich użytkownikiem na stałe, bo znacząco ułatwiają mi pracę przy tworzeniu prostych grafik dla mojej amatorskiej działalności.