Gry komputerowe z roku na rok stają się coraz poważniejszym biznesem. Dawniej gry doczepiało się do konwentów komiksowych czy związanych z ogólnie pojętą fantastyką lub science-fiction. Dzisiaj mamy masę konferencji poświęconych grom jako takim, ale również specyficznych konferencji biznesowych, równie łatwo trafić na bardzo luźne spotkania fanów tego medium przy piwku. Specjalnie dla was zebrałem w jednym miejscu te największe, najpopularniejsze i najciekawsze, oraz te całkiem niszowe.

Do zestawienia zebrałem tylko te wydarzenia o których wiem, albo mnie poinformowano o nich, a jako drugi czynnik wybrałem cykliczność. Wydarzenie musiało odbyć się co najmniej raz i mieć w planach kolejną edycję. Dla każdego wydarzenia podają lokalizację, z dokładnością do miasta oraz okres w którym najczęściej się odbywa (Większość wydarzeń ma stały miesiąc odbywania się, więc nie podaje dokładnych dat z ubiegłych lat, żeby kogoś nie zmylić).

Targi gier

Jako targi gier rozumiem te wydarzenia, które skupiają się na prezentacji nowych produkcji. Gdzie najistotniejszą częścią są konferencję wielkich wydawców oraz punkty z prezentacją gier mniejszych studiów.

Electronic Entertaiment Expo (E3)

Lokalizacja: Los Angeles, USA

Okres: Czerwiec 

Chyba najbardziej popularne wydarzenie poświęcone produkcji gier. Ogromne targi poświęcone elektronicznej rozrywce odbywają się co roku w stanach zjednoczonych. Niestety bilety na nie są dość drogie, a sam przelot do najtańszych nie należy. Z drugiej strony to na tych targach najwięksi gracze najczęściej prezentują nowe gry. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1995 roku. Początkowo wstęp mieli tylko dziennikarze i ludzie z branży, od roku 2017 rozdawane są przepustki dla chętnych, ale nie jest ich za dużo (przy pierwszej edycji było tylko 15 000 wejściówek).

Gamescom

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Okres: Sierpień

Największa impreza growa na świecie. W roku 2016 odwiedziło ją ponad 300 000 osób. Dla porównania dla E3 było to 70 000. Również tutaj znajdziemy największych graczy ze świata growego. Więcej uczestników pojawia się tylko na Asia Game Show. Impreza odbywa się co roku licząc od roku 2009.

Tokio Game Show

Lokalizacja: Tokio, Japonia

Okres: Wrzesień 

Targi prosto z Japonii, które odbywają się od roku 1996. Początkowo każdego roku były dwie edycje – wiosenka i jesienna. Obecnie targi mają miejsce raz do roku. Podzielone są na dwa dni, jeden dla branży, drugi dla wszystkich. Z biegiem czasu coraz bardziej zyskują na popularności i w roku 2016 odwiedziło je blisko 270 000 osób. Na targach głównie mamy producentów z Azji ale są też i inni wystawcy. Co roku zbierane są fundusze na wysłanie małej reprezentacji Polski.

Takie tam z Cosplayerką - PGA 2014
Takie tam z Cosplayerką – PGA 2014

Asia Game Show

Lokalizacja: Hong Kong, Chiny

Okres: Grudzień

Od 2011 targi dumnie dzierżą tytuł największych targów poświęconych grom komputerowym na świecie, wtedy to pobili wszelkie rekordy przełamując barierę 450 000 uczestników. Tym samym na Asia Game Show przybywa więcej ludzi niż na Tokio Game Show i Gamescon razem wzięte. Impreza odbywa się od 2002 roku i głównie zbiera producentów z rynków azjatyckich.

Blizzcon

Lokalizacja: Anaheim, California

Okres: Początek Listopada 

Blizzard od zawsze chodził swoimi ścieżkami, więc i konferencję mają swoją. Targi typowo dla fanów produkcji Blizzarda. Tutaj poznajemy raporty firmy oraz ich plany na najbliższe lata. Firma daje się lepiej poznać organizując Q&A dla fanów, a całą imprezę zamyka koncert jakiejś wielkiej gwiazdy. Do tej pory wystąpili tam między innymi: The Offspring, Tenacious D, Foo Fighters, Ozzy Osbourne, Blink-182, Metallica, Linkin Park, “Weird Al” Yankovic i Muse. Impreza odbywa się od 2005 roku z przerwą w 2006, a liczba uczestników stale rośnie. W czasie pierwszej edycji było to 8000 osób, kiedy w 2017 przekroczono 35 000.

PAX

Lokalizacja: Seattle, Boston, San Antonio, Philadelfia, USA | Melbourn, Australia

Okres: Styczeń, Marzec, Lipiec, Sierpień, Listopad

Pax jest bardziej ogólną konferencją dla Geeków. Mamy tam komiksy, gry planszowe, papierowe RPG, kolekcjonerskie karcianki i wiele innych tego typu rzeczy. Oczywiście w tej całej zbieraninie jest też miejsce dla gier komputerowych. Pax ma aż 5 edycji: PAX South/East/West oraz unplagged odbywające się w stanach oraz PAX Australia odbywające się w… domyślicie się.

Poznań Game Arena (PGA)

Lokalizacja: Poznań, Polska

Okres: Październik

Nasze rodzime targi odbywające się w trakcie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Masa wystawców w tym produkcji indie. Można też pooglądać sprzęt i poznać popularnych polskich YouTuberów. Do tego można uczestniczyć w konkursach z nagrodami materialnymi. Dodatkowym atutem tej imprezy jest GIC, ale o nim później. Obowiązkowe targi jeśli mieszkacie w Polsce.

Elex na PGA 2016
Elex na PGA 2016

Warshaw Game Week

Lokalizacja: Warszawa, Polska

Okres: Październik 

Drugie największe targi w Polsce. W roku 2017 przekroczyły 34 000 odwiedzających. Również tutaj po za grami i samym sprzętem odbywa się LifeTube Video Fest, czyli impreza związana z gwiazdami polskiego YouTube.

Pixel Heaven

Lokalizacja: Warszawa, Polska

Okres: Czerwiec 

Pixel Heaven w odróżnieniu od innych tego typu imprez skupia się na grach retro. Również zbiera coraz większą popularność odkąd wystartowało w 2012 roku.

TwitchCon

Lokalizacja: USA

Okres: Różne.

Bardzo młoda impreza bo wystartowała w 2015 roku z inicjatywy Twitcha, mimo to już na pierwszej edycji zgromadziła 20 000 ludzi. Nie da się podać dokładnej daty, bo póki co obie edycje miały miejsce w różnych miejscówkach i w różnych okresach. Konwent skupia się na kulturze grania oraz na technologiach steamingu.

DreamHack

Lokalizacja: Jönköping, Szwecja

Okres: Lato/Zima

Konwencja co roku zmienia termin. Jednego roku odbywa się w zimie, aby kolejnego roku pojawić się w lecie. Tym samym odbywa się jak by co pół roku nieprzerwanie od 1994. Na pierwszym DreamHacku było… 40 uczestników. W kolejne dwa lata liczba ta rosła do 80 i 120 osób. Dopiero 4 edycja zgromadziła pokaźną liczbę 720 uczestników. Obecnie liczba zbliża się do 30 000. Dreamhack to głównie konferencja poświęcona grom, ale z dużym naciskiem na e-sport. Każda edycja obfituje w turnieje różnych popularnych na dany rok gier.

RTX

Lokalizacja: Austin, USA, Sydney, Australia, Londyn, Anglia

Okres: Różne daty 

Mamy tutaj konferencję która zaczynała w USA, ale od dwóch lat występuje również w Australii i mamy też zapowiedź, że w kolejnym roku pojawi się w Londynie. Nie jest to konferencja w pełni growa, ale również internetowa. Mamy tutaj wystawców, panele dyskusyjne, czy postaci internetu.

Konferencje growe

Jako konferencje mam na myśli wydarzenia, gdzie gry ujęte są bardziej z perspektywy biznesowej. Rozumiem tutaj spotkania bardziej dla pracowników branży, niż samych graczy. Czyli głównym obiektem zainteresowania mają być prelekcje poświęcone produkcji gier, niż gry same w sobie.

Digital Dragons

Lokalizacja: Kraków, Polska

Okres: Maj

Największa biznesowa konferencja w Polsce, a możliwe i że w całej europie wschodniej. Digital Dragons to konferencja nastawiona głównie na poznawanie ludzi z branży, prelekcje doświadczonych ludzi branży, czy panele dyskusyjne. Można tutaj również pooglądać gry, ale raczej przychodzi się na wykłady.

Unity Unite

Lokalizacja: Hyderabad, Indie; Austin, USA; Amsterdam, Holandia

Okres: Czerwiec, Październik, Listopad

Impreza od twórców silnika Unity. Głównie skupia się na pokazaniu nowych możliwości silnikach, ciekawych rozwiązań, oraz ogólnie na temacie tworzenia gier z Unity. Często Unity pokazuje na czym obecnie pracują oraz po prostu uczą robić gry na ich silniku. Również na tych konferencjach można zdobyć certyfikat Unity.

Unity Unite. Źródło: https://unite.unity.com/
Unity Unite.
Źródło: https://unite.unity.com/

Games Developer Conference (GDC)

Lokalizacja: San Francisco, USA

Okres: Luty/Marzec

Jedna ze starszych konferencji bo zapoczątkowana jeszcze w 1988 roku pod nazwą Computer Game Developers Conference. Dzisiaj zdecydowanie największa biznesowa konferencja dla pracowników branży, gdzie można uczestniczyć w wykładach czy panelach dyskusyjnych. Impreza ma też za zadanie integrować członków branży.

Czasami pojawiają się dodatkowe edycje jak GDC Europe (najczęściej w Kolonii w okolicy Sierpnia – połączone z Gamescomem) oraz GDC China.

Game Industry Conference (GIC)

Lokalizacja: Poznań, Polska

Okres: Październik

Konferencja połączona z opisanym wcześniej PGA. Na samym GIC nie ma nic po za wykładami i panelami dyskusyjnymi oraz paroma stoiskami producentów gier szukających potencjalnych pracowników – po prostu gry i inne takie rzeczy są już na PGA. W porównaniu do pozostałych konferencji tutaj mamy sporo wykładów w rodzimym języku.

Paweł Jędrysiak z Digital Melody - Świetna prezentacja GIC - 2016
Paweł Jędrysiak z Digital Melody – Świetna prezentacja
GIC – 2016

Nordic Games Conference

Lokalizacja: Malmö, Szwecja

Okres: Maj 

Nordyckie robienie gier. Standardowo wykłady i panele dyskusyjne, ale też miejsce dla biznesu – można szukać inwestorów dla swojej gry, czy discover day, gdzie można odkrywać różne nowatorskie technologie.

Design, Innovate, Communicate, Entertain Summit (D.I.C.E. Summit)

Lokalizacja: Las Vegas, USA

Okres: Luty

Specyficzna konferencja, ponieważ skupia się na przyszłości. Nie ma tutaj współczesnych gier, czy omawiania designu, tylko analiza trendów i próba odgadnięcia co przyniesie przyszłość. Nie ma też wielu prelegentów, ale za to są to tytani branży. Przemawiali tam między innymi Gabe Newell, czy założyciel Blizzarda Mike Morhaime czy dyrektor Bethesdy: Todd Howard.

Luźne spotkania

Na koniec zostawiłem coś swobodniejszego, czyli bardzo luźne spotkania poświęcone grom. Czasami skupione na nauce, czasami na zwykłym poznawaniu ludzi. Czasem w postaci krótkich prelekcji, czasami w postaci spotkania przy piwie.

Game Desire Academy

Lokalizacja: Kraków, Polska

Okres: Kilka razy w roku

Płatne co miesięczne wykłady poświęcone GameDevowi. Na spotkanie przybywa kilku specjalistów z branży, żeby przekazać swoją wiedzę.

Ganymede Academy: Pomysłodawczyni - Aneta Wojnar
Ganymede Academy: Pomysłodawczyni – Aneta Wojnar

Lublin GameDev Barcamp

Lokalizacja: Lublin, Polska

Okres: Kilka razy w roku

Impreza jest raczej z tych mniejszych. Spotkania mają różny przebieg, ale z reguły, jest to kilka mniejszych prelekcji dotyczących różnych zagadnień GameDevu zakończone afterkiem.

Pogradajmy

Lokalizacja: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Radom, Toruń, Trójmiasto, Warszawa

Okres: Raz w miesiącu 

Nietypowy event. Spotkania polegają na luźnym spotkaniu się w barze przy piwie i rozmowie na narzucone z góry tematy – każdy może się wypowiedzieć. Czasami na koniec rozdawane są nagrody ufundowane przez członków imprezy. Ciekawe jest to, że wszystkie niezależnie od miasta rozmawiają na te same tematy.

Gry-Offline

Lokalizacja: Kraków, Polska

Okres: Lipiec

Na koniec impreza organizowana przez redakcję portalu gry-online. Bardzo luźne spotkanie, są gry, są nagrody, są redaktorzy jednego z największych polskich serwisów o grach. Można pogadać, zrobić sobie selfie i wszystko za darmo.

 

Oczywiście na pewno pominąłem wiele konferencji szczególnie tych bardziej lokalnych. Jeżeli znacie jakieś cykliczne spotkania o których warto wspomnieć to komentarze są wasze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *