Świat to niebezpieczne miejsce, jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Dorastanie to bardzo ciężki okres w życiu każdego nastolatka. Każdemu zaczyna się wydawać, że jest już dorosły, wie wszystko o życiu, jego rodzice to stare dziady, które nie ogarniają świata. Przez to wielu nastolatków, wpada w okres buntu, robi wszystko inaczej niż każdy i byle jak najbardziej przeciw temu co mówią rodzice.

Najbardziej to wszystko jest widoczne jeśli chodzi o rozwój technologiczny. Przecież starzy (no bo nastolatek jest już dorosły, to nie nazwie tak innych!), w ogóle nie ogarniają tej całej technologii, za ich czasów to były całe te VHSy, dyskietki i walkmany. Mała dygresja, za parę lat nasze dzieci i wnuki będą się śmiać, że korzystaliśmy z płyt CD, Blueray, a w ogóle to jak dziadek mógł grać w gry przy 60fpsach i 4K, przecież bez 120 fpsów to w ogóle się nie da grać.

No dobra, ale wróćmy do nastolatka. W jego życiu nadejdzie wiele ważnych chwil. Pierwsze konto w banku, decyzje o ścieżce rozwoju zawodowego, pierwsze poważne związki. Świat pozornie wydaje się bardzo bezpieczny, tyle że to właśnie pozory. W internecie nic nie ginie i praktycznie wszystko w ten czy inny sposób może trafić w niepowołane ręce. Dlatego pomówmy o zabezpieczeniu.

Zabezpiecz się młodzieńcze!

Każdy początkujący informatyk wie, a powinien też to wiedzieć każdy użytkownik sieci, że najbardziej wrażliwą na atak częścią naszych zabezpieczeń w internecie jest… człowiek. Większość ataków nie wynika ze zmyślnych botów, czy algorytmów. Zdecydowana większość to przylepiona przy komputerze karteczka z hasłem, czy hasło w postaci: ‘admin’, lub własnego imienia. Wynika z tego kolejna rzecz, czyli budowanie haseł, o czym również powinien wiedzieć każdy użytkownik. Dobre hasło powinno być długie, składać się z cyfr, dużych i małych liter i znaków specjalnych. Powinno się też je zmieniać co jakiś czas.

No dobra, ale kto zapamięta hasło typu: hYhd63J2&#bda%29fd6S^? Ja nie… Dlatego tutaj chciałem wam wszystkim polecić aplikację LastPass. Cóż to jest za wynalazek? Sprytna aplikacja, która się ładnie integruje z przeglądarką np. Chrome. Pozwala ona zapamiętywać hasła do różnych kont, których teraz mamy coraz więcej. Powiecie: no dobra, sam chrome to potrafi. Jest to prawda, ale!

LastPass pozwala na generowanie haseł o różnym poziomie skomplikowania
LastPass pozwala na generowanie haseł o różnym poziomie skomplikowania

LastPass wymaga logowania – przeglądarkę wystarczy odpalić i każdy ma dostęp do haseł. Jeśli korzystacie z LastPass na laptopie, można wyłączyć automatyczne logowanie i wtedy ktoś kto się dorwie do lapka, musi znać hasło do LastPass. LastPass możesz wykorzystać wszędzie – Jeśli tylko masz dostęp do neta, masz dostęp do wszystkich swoich haseł. Sam LastPass zabezpieczony jest jednym hasłem. Jedno mocne hasło możesz wymyślić i zapamiętać.

Po za tym, że pamięta za nas hasła, może nam je również wymyślać. Aplikacja integruje się w taki sposób, że przy wszelkich panelach logowania dostajemy dodatkowe małe menu. Ponadto pozwala nam przebadać nasze zasoby hasłowe – w kontekście jak bezpieczne są nasze zabezpieczenia.

LastPass ocenia nasz poziom zabezpieczeń, do tego sugerując jak możemy je poprawić.
LastPass ocenia nasz poziom zabezpieczeń, do tego sugerując jak możemy je poprawić.

A co jeśli ktoś dostanie moje hasło do LastPass? Będzie miał dostęp do wszystkich haseł. Dlatego przykładowo ja, nie trzymam tam haseł do banków, ale wszelki portale społecznościowe, fora czy sklepy w których kupuję częściej tak. Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że jeśli masz jedno hasło do wszystkich swoich sklepów i portali, to złamanie jednego hasła, również naraża wszystkie Twoje konta.

Ostatecznie? LastPass to bardzo fajne narzędzie, które pozwala w dużym stopniu zabezpieczyć nasze konta – możemy mieć bardzo długie i skomplikowane hasła, a do tego nie musimy ich pamiętać. Wygoda i bezpieczeństwo!

One thought

  1. Ja od siebie polecę program KeePass do trzymania haseł: http://keepass.info/
    Od LastPass różni się tym, że nie trzyma haseł w sieci, tylko lokalnie na komputerze. Zaleta? Nie istnieje jego centralne repozytorium haseł setek tysięcy ludzi, które może być smacznym kąskiem dla hakerów. Ja osobiście wolę trzymać wszystkie swoje hasła lokalnie. Wada? Lokalne trzymanie haseł wiąże się z tym, że nie masz dostępu do nich na wszystkich komputerach, tylko tam, gdzie masz kopie bazy haseł. No i utrata danych z dysku powoduje utratę haseł, więc polecam trzymać gdzieś zewnętrzną kopię danych, na przykład na dysku zewnętrznym trzymanym w szafie :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *