Zdarza się tak, że koniecznie chcemy stworzyć grę komputerową, które zapadnie w pamięci graczy i całej ludzkości na wieki. Ale trafiamy na mały impas na początku. Nie mamy pojęcia jaką własną grę chcemy stworzyć, a myśląc o tym, w głowie mamy pustkę. A jak zrobić grę, jeśli nie wiemy jaką?

Niestety, ten wpis nie odwali za was całej roboty, ale podpowie czym i jak, można się zainspirować. Zacznijmy od tego, że pomysł składa się z dwóch części. Mechanika, oraz fabuła gry. Z racji, że oba elementy są trochę od siebie różne, źródła inspiracji, również będą inne.

Zanim zaczniemy, jest jeszcze jedna kwestia. Wspominam o inspiracji, ponieważ podam źródła, które mają być dla ciebie natchnieniem do tworzenia nowych rzeczy. Kopiuj + wklej, to nie inspiracja, tylko kradzież.

Pomysły na fabułę

  • Czytaj książki / Oglądaj filmy – Ta propozycja jest chyba oczywista. Zasób książek i filmów świata jest nieograniczony, a każde z nich to jakaś nowa fabuła, nowy świat, nowe postaci. Dodam tylko, że książki są lepszym medium. Nie dają Ci gotowych obrazów, a pobudzają wyobraźnie, więc i wizja będzie bardziej twoja.
  • Ucz się historii – Gry o drugiej wojnie światowej, ostatnio zalewały rynek tak bardzo, że chyba nie ma potrzeby udowadniać, jak wiele może dać nam historia.
  • Rozmawiaj z ludźmi – Czasami z bardzo głupiej, pijackiej rozmowy w knajpie, może się pojawić świetny pomysł na grę. Jest też szansa, że twój znajomy ma świetny pomysł, który wymaga odrobiny dopieszczenia.
  • Graj w inne gry – To chyba najtrudniejsza metoda do inspiracji. Dostajesz kawał gotowej i ogranej fabuły. Zrobić coś, zainspirowane tym, nie będące kalką, może być bardzo trudne.
  • Słuchaj muzyki – Nie o melodię tutaj chodzi. Często teksty piosenek, niosą za sobą pewną historię, lub jej wspomnienie. Wsłuchaj się w tekst, a z pomocą melodii w twojej głowie, mogą powstać kompletne sceny z gry.
  • Śledź bieżące wydarzenia – Na świecie dzieje się masa rzeczy. O większości z nich przeczytasz w gazecie czy na portalach informacyjnych. Wiele z tych wydarzeń, może cię zainspirować. Zwłaszcza, że obecnie modne są symulatory.

Pomysł na mechanikę

  • Inne gry – prawdopodobnie najczęściej, będzie to właśnie ta inspiracja. Ciężko dopatrzeć się mechaniki w książce czy filmie – ale nie jest to niemożliwe. Grając w jakąś grę, wiesz czy dany pomysł na sterowanie/układ menu ci odpowiada, czy raczej jest beznadziejny. Jeżeli od razu przychodzą ci do głowy pomysły, co i jak poprawić, będą z ciebie ludzie!
  • P&P RPG – Czyli papierowe RPG, typu Dungeons & Dragons. Na takiej podstawie, powstała mechanika takich klasyków jak Baldur’s Gate, Ice Wind Dale, Neverwinter Nights. Systemów tego typu jest również masa, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jednak, żeby nie było, że zostawiam cię z takimi szczątkami wiedzy, zaproponuję kilka sztuczek.

  • Połącz dwa (lub więcej) gatunków – Sztuczka stara jak świat. Obecnie co druga gra, posiada elementy RPG. Ale nic nie stoi na przeszkodzie w zrobieniu mutacji Arkanoida z Call Of Duty.
  • Odwróć gatunek – Kiedy powstał Tower Defence, wszyscy się w niego zagrywali, ale jakim hitem okazało się Anomaly od 11 bit studio, które jedyne co zrobiło, to odwróciło zasady gry. Teraz my atakowaliśmy, zamiast się bronić. Oczywiście, nie z każdym gatunkiem to się uda.
  • Odkop stary zapomniany gatunek/grę – Mamy prawdziwy renesans gier retro. Gdzieś w odmętach internetu znajdziesz jakiś tytuł warty odświeżenia. Przy czym pamiętaj, że do zrobienia pełnoprawnego remak’u, potrzebujesz praw autorskich.

Jak wymyślić grę do nauki?

Jest jeszcze jedna płaszczyzna rozważań. Dopiero zaczynasz przygodę i chcesz wymyślić jakąś własną grę, którą możesz samodzielnie stworzyć. Prawdopodobnie będzie ona słaba i nie będziesz jej sprzedawać, więc możesz iść po małej linii oporu i zrobić klona, jakiejś klasycznej gry komputerowe, typu: Arkanoid, Pong, Czołgi, Mario. Najlepsze do klonowania będą stare gry z PC czy ze starych konsol, np. GameBoya. Są proste, niewymagające graficznie, a  pozwolą opanować silnik.

Na dziś w zasadzie tyle. A teraz idź i twórz nowe gry!

One thought

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *